12. 3. 2019

Čo má spoločné volejbal s prvou svetovou vojnou alebo zaujímavá história voleyballu

Od

K športom, ktorým sa možno nevenuje u nás až taká pozornosť, akú by si zaslúžil rozhodne patrí volejbal. Hrávali sme ho na školách, slovenské mestá i mestečká majú svoje volejbalové kluby, organizujú sa zápasy, turnaje, trh ponúka cool volejbalové lopty na zápas a tento šport je dokonca súčasťou svetovej olympiády. Aj napriek tomu, že sa u nás najviac bavíme o futbale a hokeji však takisto môžeme povedať, že k relatívne rozšíreným športom sa (nielen) v našej krajine začína radiť práve volejbal. Myslím si tak, že si zaslúži o niečo väčšiu pozornosť, a preto mu venujeme tento článok.

volejbal

  • Ako už zrejme viete, vravíme predovšetkým o kolektívnom športe, ktorý sa dá takisto vykonávať na profesionálnej úrovni v športových halách alebo hrať iba rekreačne, kedy ide o skvelú kolektívnu zábavu na pláži počas letných dní.

Jeho základné pravidlá a fakt, že ihrisko, respektíve hernú plochu rozdeľuje sieť sú vám zrejme dobre známe, preto zaujímavejšie bude pôsobiť skôr informácia, ako a kedy tento kolektívny šport vlastne vznikol. Hoci ho zvykneme považovať najmä za európsku záležitosť pravdou je fakt, že vznikol v USA,a to už v roku 1895.

  • Jeho autorom je učiteľ telesnej výchovy W.G. Morgan, ktorého napadla tá základná idea, čiže predeliť herný priestor, respektíve telocvičňu tenisovou sieťou a žiaci týmto spôsobom medzi sebou odbíjali vtedy ešte ťažkú basketbalovú loptu.

sportovní hry
Netrvalo mu dlho a vypracoval prvé základné pravidlá tejto hry, ktorej dal pôvodný názov minonette. Len o rok neskôr, čiže v roku 1896 sa už minonette začal hrať oficiálne pred divákmi, pričom o niečo neskôr prišlo k zmene názvu na voleyball (voley the ball- slv. odraziť loptu).
Ako ale tento šport zavítal do Európy? Konkrétne ho k nám priniesli americkí vojaci počas svojho pobytu vo Francúzsku cez prvú svetovú vojnu (1917). Francúzom sa daná aktivita zapáčila a po menších úpravách pravidiel je tak volejbal súčasťou i európskych krajín a svojej popularite sa teší dodnes.

3/5 - (1 vote)