To, že Fínsko je krásna severská krajina vám nemusím hovoriť. Nachádza sa tu pôvodná príroda architektúra a tak sa tu isto nebudete nudiť. Je to krajina tisícich jazier, státisícov sobov a veľkými zaujímavosťami ako je napríklad aj to, že cez Fínsko prechádza hranica polárneho kruhu.
V ďalších riadkoch si môžete prečítať, čo môžete vidieť v tejto krajine a v čom je taká iná. Či už sa rozhodnete pre dovolenku v Laponsku v zime alebo v lete, každopádne to bude zážitok na celý život.

polární zář

  • Turistická oblasť Levi

Zimné počasie tú býva pod bodom mrazu a celý čas je tu snehová pokrývka, ktorá sa tu drží celé mesiace. Destinácia Levi je obzvlášť obľúbená. Najväčšie lyžiarske stredisko vyhľadávajú nielen svetoví športovci, ale aj ľudia ktorí milujú bežecké lyžovanie. Vďaka dokonale upraveným trasám a rovinatému povrchu si tu prídete na svoje, či už na lyžiach alebo na bežnej turistike.

  • Hranica polárneho kruhu

Život za polárnym kruhom si nevie bežný človek predstaviť pokiaľ to aspoň raz v živote nezažije. Fenomén menom polárna noc. V zimnom období sa jednoducho stáva, že slnko vôbec nevyjde na oblohu a v krajine je celé dni tma. V horizonte je vidieť záblesk slnka, ale ono zároveň vychádza aj zapadá a tak na krajinu vôbec nezasvieti. Ak sa rozhodnete sem cestovať určite treba upraviť termín podľa fázy polárnej noci. Lebo síce je to na jednej strane zážitok, ale na druhej to pôsobí na človeka smutne a depresívne.

  • Soby a komáre

Žije tu známa vysoká zver a to soby, ktoré sú po celej krajine rozšírené a naozaj ich môžete hlavne v zime stretnúť všade. Niektoré sú plaché a utečú, ale veľa z nich je zvyknutých na kontakt s ľuďmi, tak sa ich netreba báť. S teplotami a letom zase môžete zažiť inú raritu a to inváziu komárov. Pre domácich aj turistov znamenajú veľký problém, lebo komáre sa tu rozšírili v dôsledku globálneho otepľovania.

sobi

  • Fínska sauna

Domáci bojujú proti zlej nálade, neustálej tme a depresii tým, že sa saunujú. Naozaj v každej domácnosti a ubytovacom zariadení nájdete minimálne jednu saunu, oni si bez saunovania nevedia predstaviť život.

  • Aurora Borealis – polárna žiara

Ak máte šťastie a praje vám aj počasie, v zimnom období môžete na oblohe zbadať prírodný tento prírodný úkaz. Toto neopakovateľné divadlo však neuvidíte každý večer, obzvlášť ak je zamračené.

  • Turistika a športovanie

I keď je dovolenka v zime stávkou na istotu, príroda je tu čarovná celý rok. V zime môžete využívať lyže, či skútre a v lete zase si môžete vyskúšať kanoistiku. Obľúbená je tu cyklistika a prechádzky do prírody.