5. 11. 2018

Jaskyňa Fingal, jedna z najkrajších jaskýň sveta

Od

Medzi takéto skvosty patrí aj tajuplná jaskyňa s názvom Fingal. Vyformovala sa pred viac ako 60 miliónmi rokov a nájsť ju môžete na neobývanom ostrove Staffa v Škótsku. Bola inšpiráciou kráľovnej Viktórie, Julesa Vernea či hudobníkov zo skupiny Pink Floyd.

jeskyně

Starodávna a impozantná
Čarovná jaskyňa Fingal sa nachádza na škótskom ostrove, ktorý obmýva Atlantický oceán. Zaujímavá je už pri pohľade z lode, zdá sa, akoby bola vyrezávaná do skaly. Na výšku má 22metrova siaha do hĺbky takmer 82 metrov. Pohľad na ňu je impozantný a tým k sebe láka turistov, ktorí sa k nej môžu dostať ľoďou alebo výstupom na malý ostrov. Vďaka masívnemu toku lávy sa v nej vytvarovali stovky stĺpov z čadiča asi pred 60 miliónmi rokov. Celý proces chladenia a tuhnutia lávy spôsobil, že stĺpy sa vyformovali do šesťuholníkového tvaru, čím nápadne pripomínajú tvar píšťal na kostolnom organe.

Inšpiráciou bol básnik
Meno Fingal dostala jaskyňa podľa hrdinu jednej epickej básne, ktorej autorom je historik a básnik James Macpherson, napísanej v 18. storočí. Patrila do cyklu básní Ossian, v ktorom sa autor inšpiroval starými galskými povesťami. Jaskyňa však nepúta pozornosť len svojim impozantným vzhľadom, ale je obdarená aj nevšednou prírodnou akustikou. Každý zvuk v nej znie ako ozvena v katedrále, čo má na svedomí blízkosť oceána a takisto aj veľkosť jaskyne. Všetky tieto benefity, jej tajomnosť a krása, atraktivitu jaskyne ešte znásobujú, čím sa pre turistov stáva veľmi príťažlivá a zaujímavá.

ostrov

Medzi známe osobnosti, ktoré do jaskyne nakukli, patrí kráľovná Viktória i Jules Verne, no napriek tomuto faktu sa svet o jaskyni dozvedel až v roku 1829. Jej jedinečnou akustikou sa nechal uniesť aj romantický hudobný skladateľ Felix Mendelssohn a napísal skladbu „Predohra jaskyne Fingal“, názvom jaskyne sa inšpirovala aj hudobná skupina Pink Floyd a vydala skladbu, ktorá nesie jej menom v názve. Všetky tieto skutočnosti prispievajú k popularite tohto škótskeho skvota medzi jaskyňami. Záujemcovia o prehliadku jaskyne si ju môžu obzrieť len prostredníctvom špeciálnych plavieb loďami a len v lete.