3. 6. 2019

Pokazená dovolenka alebo niekoľkohodinové meškanie letu

Od

Pre letné mesiace sú okrem teplého počasia, prázdnin, vody a zmrzliny typické takisto dovolenky. Pre mnohých ide vlastne o prioritu letných mesiacov, s ktorou sa viaže kopec príjemných očakávaní, ale možno aj istých obáv, či všetko prebehne tak ako má. Teda priam dokonalo a bez zbytočných problémov, ktoré by naše plánované zážitky mohli nemilo narušiť. No žiaľ vieme, že rátať s tým, že všetko vždy prebehne na 100 %, to je predsa len trochu odvážne.

Kufor, cestovanie, dovolenka.jpg

A niekedy nás dokáže prekvapiť smola vo väčšom merítku, než len z pohľadu roztrhaného trička alebo spadnutej zmrzliny. V prípade dovoleniek je hlavným strašiakom meškanie letu, ktoré môže trvať dokonca až niekoľko hodín. Tieto prípady sú početnejšie najmä počas dovolenkovej, respektíve letnej sezóny.
Na druhej strane sa však dá na tom zlom nájsť i kus niečoho, čo dokážeme využiť v náš prospech. V prípade, že do finálnej destinácie priletíte s omeškaním viac než 180 minút, výrazne to môže narušiť vaše plány, no v tejto situácii, kedy má let omeškanie vyše 3 hodín vzniká váš nárok na finančnú kompenzáciu, a to až 3 roky spätne.

Interiér letiska, batožina.jpg

  • Dôvodom meškania alebo zrušenia letu však nesmú byť mimoriadne okolnosti súvisiace napr. s počasím, štrajkom zamestnancov, prírodnou katastrofou a pod.
  • Technické poruchy lietadla do tejto kategórie nespadajú, za tie totiž letecká spoločnosť nesie zodpovednosť a ide o faktor, s ktorým musí počítať už vopred.

Za akých podmienok teda vzniká nárok na finančné odškodnenie?
Meškanie príletu do destinácie musí byť omeškané o viac než 180 minút. Dôvodom nesmie byť okolnosť, ktorú letecká spoločnosť nemohla predvídať, a teda ktorú nedokázala v žiadnom prípade ovplyvniť.
Výška odškodného záleží takisto od vzdialenosti plánovanej trasy, a to konkrétne:

  • do 1500 km: 250 eur
  • od 1500 km do 3500 km: 400 eur
  • nad 3500 km: 600 eur

5/5 - (3 votes)